Nowe zasady wycinki drzew

Dziennik Rzeczpospolita informuje, że w 2017 roku zmianie mają ulec zasady ścinki drzew na prywatnych posesjach.

Według projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody przedstawionego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, rada gminy będzie ustalać (na mocy uchwały o charakterze prawa miejscowego), których drzew nie wolno wyciąć na prywatnej działce a także będzie mogła zdecydować o przypadkach odstąpienia od obowiązku posiadania zezwoleń na wycinkę drzew i krzewów.

W projekcie szczegółowo określono kryteria obowiązujące przy podejmowaniu ww. decyzji przez samorządy.

Prócz zmniejszenia ilości formalności  nowością będzie także możliwość wycinki drzew na prywatnej posesji bez konieczności posiadania zezwolenia pod warunkiem, że ścinka nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej lub drzewo posiada obwód pnia na wysokości 130cm  poniżej wartości granicznych określonych w projekcie ustawy.

Nowe stawki za wycinanie drzew dla przedsiębiorców będą znacznie niższe od dotychczasowych a ich wysokości będzie  uzależniona od gatunku lub rodzaju drzew oraz obwodu pnia . W przypadku krzewów rosnących w skupiskach od ich powierzchni . Ustalenie  wysokości stawek również nastąpi  w drodze uchwały rady gminy.

Źródło: Dziennik Rzeczpospolita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potwierdź, że nie jesteś botem wypełniając pole *