Zmian w prawie łowieckim ciąg dalszy

Jak donosi dziennik „Rzeczpospolita” prace nad projektem ustawy zmieniającej prawo łowieckie zostały przyspieszone. W nowej ustawie mają zostać uwzględnione propozycje rolniczego OPZZ.

Obecnie brane są pod uwagę dwa projekty. Pierwszy autorstwa posłów PiS a drugi autorstwa rolniczego OPZZ. Według „Rzeczpospolitej” projekt OPZZ ma większe szansę na wejście w życie, ze względu na zapis o podporzadkowaniu gospodarki łowieckiej premierowi

Projekt OPZZ został rozbudowany o załącznik regulujący kwestię odszkodowań za straty spowodowane przez dziką zwierzynę. Wysokość odszkodowań mają szacować pracownicy oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach swoich obowiązków dzięki czemu nie ucierpi na tym budżet państwa.

Zgodnie z projektem OPZZ rekompensaty będzie wypłacać Narodowa Rada Gospodarki Łowieckiej w ramach specjalnego funduszu, na który trafią pieniądze z gospodarki łowieckiej i składki myśliwych. Po zakończonym roku obrachunkowym nadwyżki z Narodowej Rady Gospodarki Łowieckiej będą przekazywane do budżetu państwa.

Projekt PiS w przeciwieństwie do projektu OPZZ zakłada wzmocnienie pozycji Polskiego Związku Łowieckiego oraz jego prezesa a także nakłada obowiązek szacowania szkód rolniczych na  leśniczych, zwalniając tym samym z tego obowiązku myśliwych.

Według „Rzeczpospolitej” projekt zmiany prawa łowieckiego, uzupełniony o kwestie odszkodowań najprawdopodobniej we wtorek trafił w ręce posłów PiS a jego sprawozdawcą będzie Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło:Link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdź, że nie jesteś botem wypełniając pole *