Minister Środowiska popiera ulgi za utrzymywanie zieleni

Jak informuje portal „samorzad.pap.pl” Minister Środowiska Jan Szyszko uważa, że gminy powinny rekompensować prywatnym właścicielom to, że utrzymują oni na swoim  terenie drzewa, poprzez obniżkę podatku gruntowego. Według Ministra, gminy „przerzuciły” na prywatnych właścicieli odpowiedzialność za utrzymywanie terenów zielonych.

Jan Szyszko wskazuje także na fakt, że miasta poprzez zabudowę terenów leśnych oraz zielonych osiągnęły z tego tytułu określone korzyści finansowe a prywatni właściciele, którzy maja na swoim terenie drzewa świadczą niejako darmowe usługi dla tych, którzy ich nie maja.  Minister  Szyszko podkreśla także, że obecny system każe płacić karę posiadaczowi drzewa za jego usuniecie i polega de facto na donosicielstwie wynikającym z niewiedzy samorządów o ilości posiadanych drzew.

Gminy powinny rekompensować prywatnym właścicielom posiadanie drzew  i terenów zielonych na działce poprzez obniżenie  wysokości podatku gruntowego, ponieważ  uniemożliwia to  korzystanie w pełni z całej powierzchni działki.

Według Ministra Środowiska nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która obowiązuje od stycznia przywraca właścicielom gruntów prawo do zarządzania nimi wedle swojego uznania, a sytuacja jaka miała miejsce po 1 stycznia wskazuje na to, że gminy nie mają planów zagospodarowania przestrzennego, które nakładałyby na miasta obowiązek dbania o tereny zielone. Finansowanie i utrzymywanie terenów zielonych jest obowiązkiem miast a nie prywatnych właścicieli.

Źródło:Link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdź, że nie jesteś botem wypełniając pole *