50. Dzień Ziemi za nami

22 kwietnia obchodziliśmy po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tegoroczna edycja akcji odbywała się pod hasłem „Działania na rzecz ochrony klimatu”. Nic dziwnego – zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć ludzkość.

Celem organizowanego od 50 lat Dnia Ziemi jest przede wszystkim uświadamianie ludziom problemów związanych właśnie ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy problemem suszy, tak dotkliwie już dziś nas dotykającej. Święto od dekad promuje działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska główny nacisk kładąc na edukację.

Przez pandemię koronawirusa, tegoroczne obchody Dnia Ziemi były jednak inne niż zwykle. Wiele wydarzeń przeniosło się bowiem do Internetu. Można było m.in. wysłuchać wykładów on-line. Ministerstwo Klimatu zorganizowało cykl warsztatów on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Resort ogłosił także nabór do pierwszej kadencji Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministrze Klimatu, która ma być organem doradczym Ministra. Do jej zadań należeć będzie wyrażanie opinii w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat i energia, a w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian polityki, strategii i zmian legislacyjnych w zakresie właściwości Ministra Klimatu, w tym propozycji rozwiązań. Do Rady zgłosić się może młodzież  w wieku od 13 do 26 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 maja 2020 r., a wyniki naboru poznany z końcem września. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej resortu.

O naszej planecie nie zapomniał m.in. prezydent Andrzej Duda. Wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Garwolin (woj. mazowieckie) sadził drzewa w tamtejszym leśnictwie Bączki (na zdjęciu). Tego dnia miała się bowiem odbyć inauguracja akcji #sadziMy. Niestety z powodów epidemiologicznych akcja została odłożona do jesieni. – Chcemy, by w Polsce terenów zalesionych było jak najwięcej. By lasy służyły ochronie powietrza i naprawie klimatu – mówił prezydent w trakcie akcji odnawiania lasu.

Prezydent rozmawiał także w dniu święta o wspomnianej już suszy z ministrami rolnictwa, klimatu środowiska oraz ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Po spotkaniu zaapelował o racjonalne gospodarowanie wodą. – Już teraz jest sucho i jeśli nie będzie deszczu, sytuacja może stać się niebezpieczna. Na razie stopień wilgotności ściółki leśnej pozwala na wejście do lasu, ale jeżeli będzie ona poniżej 10%, pojawi się taki zakaz – mówił prezydent Duda.

Paradoksalnie dramat rozgrywający się w związku z zagrożeniem chorobą Covid-19 przyniósł zaskakująco dobre wieści dla Ziemi. W Dniu Ziemi podczas konferencji Światowej Organizacji Meteorologicznej podano informację o największym od II wojny światowej spadku emisji CO2.

zuza

Fot. www.prezydent.pl/Jakub Szymczuk/KPRP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdź, że nie jesteś botem wypełniając pole *