Petycja myśliwych-rodziców

Trwa zbieranie podpisów pod petycją „TAK! Dla rodziny w łowisku” zachęcającej do poparcia zmiany w ustawie Prawo łowieckie. Zmiana miała by dotyczyć cofnięcia obowiązującego od dwóch lat zakazu udziału dzieci w polowaniach w charakterze obserwatorów.

Zdaniem myśliwych-rodziców obecna przepisy naruszają ich konstytucyjne prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Chcą także bez przeszkód prawnych móc przekazywać latoroślom etos myśliwego, często pielęgnowany od pokoleń. Zwracają też uwagę na inny wymiar łowiectwa – troskę o ochronę przyrody, właściwe gospodarowanie populacjami dzikich zwierząt i wbrew opiniom przeciwników – budowanie szacunku dla życia. Zdaniem pomysłodawców ankiety obecne przepisy dyskryminują rodziców będących członkami PZŁ przez ich pasję, odbierając im prawo do decydowania o swoich dzieciach.

Jeszcze w lipcu sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odrzuciła wniosek o ponowną zmianę ustawy Prawo łowieckie, która miała umożliwić zniesienie zakazu udziału w polowaniach dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Proces legislacyjny nie jest jednak zakończony. Być może petycja sprawi, że argumenty myśliwych zostaną wysłuchane i uwzględnione w poprawce do ustawy. Zwłaszcza, że pod kierowanym do polskich parlamentarzystów apelem w tydzień podpisało się blisko 6 tys. osób. Petycję można podpisać na portalu Petycje Obywatelskie.

Fot.  Prawo (art. 42 aa ustawy Prawo łowieckie) zabrania obecnie wykonywania polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia

zuza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdź, że nie jesteś botem wypełniając pole *