Unia Europejska walczy z ołowiem w nabojach

Komisja Europejska opublikowała rozporządzanie zakazujące stosowania ołowiu w amunicji śrutowej na terenach podmokłych. Zakaz zacznie obowiązywać w całej Unii za 2 lata.  Sprzeciw osób używających broni myśliwskiej wywołuje niekonkretne określenie w rozporządzeniu terenu podmokłego i zasięgu używania takiej amunicji. Z rozporządzenia cieszą się lewicowe organizacje ekologiczne, które uznają jej za krok ku całkowitemu zakazowi stosowania ołowiu a broni.

Myśliwi maja teraz 2 lata na zaopatrzenie się w śrutówki, z których można strzelać na przykład śrutem stalowym. Unia Europejska, przy wsparciu swoich ekologicznych agend, już od dawna próbuje ograniczyć używanie ołowiu w amunicji, co przez środowiska strzeleckie i myśliwskie uważane jest za działanie mające w ogóle ograniczyć dostępność i wykorzystanie broni palnej.

Osoby nieżyczliwe myśliwym argumentują, że ołów to pierwiastek trujący dla środowiska i niebezpieczny dla ludzi jedzących dziczyznę upolowaną ołowianą amunicją i jest groźny nawet w śladowych ilościach. Podkreślają, że tylko bardzo niewielka część takiego śrutu ołowianego trafia w cel. Reszta rozpraszana jest w siedliskach ptaków wodno-błotnych i ich zdaniem każdego roku zatruciu ołowiem ulega 4 mln ptaków, a milion z nich umiera.
Z kolei zdaniem osób używających broni palnej do polowań, wprowadzanie zakazu stosowania ołowiu spowoduje:

  • Spadek celności i niezawodności dotychczas produkowanej broni, przystosowanej do pocisków ołowianych.
  • Ograniczenie stosowania popularnych naboi małokalibrowych.
  • Obowiązkowe stopniowe wycofywanie zabytkowej broni palnej, która nie będzie mogła prawidłowo funkcjonować przy amunicji nieołowiowej – byłaby niebezpieczna.
  • Znaczny wzrost kosztów używania broni palnej.
  • Gwałtowny spadek liczby aktywnych myśliwych w miejscach zakazu stosowania amunicji ołowiowej.

Pełny tekst rozporządzenia: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021R0057&from=PL

W Internecie dostępna jest także ankieta Europejskiej Federacji Łowiectwa i Ochrony (FACE) dotycząca skutków ww. rozporządzenia oraz spodziewanych przyszłych działań Komisji Europejskiej ws. zakazu używania ołowiu w amunicji. Ankieta w języku polskim dostępna jest pod linkiem: https://www.face.eu/2020/12/hunters-survey-on-lead Można ją wypełnić do końca lutego 2021 roku.

KR

Fot.link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdź, że nie jesteś botem wypełniając pole *