Zmiany w zalesieniach

Od 15 marca 2021 r. wejdzie w życie ważna zmiana związana z unijnym wsparciem na zalesienia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dwukrotnie zwiększy się bowiem limit powierzchni możliwej do objęcia dopłatami – z dotychczasowych 20 ha do 40 ha.

Chodzi o poddziałania 8.5 Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość (nabór wniosków maj/czerwiec i październik/listopad 2021 r.) i 8.1 Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych (nabór wniosków 1 czerwca – 31 lipca 2021 r.). Zmiana powierzchni obowiązywać będzie w okresie przejściowym PROW 2014-2021 (tj. w latach 2021-2022). Zwiększona powierzchnia maksymalna, do której można ubiegać się o wsparcie dotyczy całego okresu programowania.

Zmiana ma umożliwić beneficjentom, którzy korzystali już z dopłat na zalesianie ubieganie się o pomoc do nowych powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które osiągnęły już próg zalesienia 20 ha i nie mogła się ubiegać o dalsze wsparcie. Nowi beneficjenci od razu mogą ubiegać się o wsparcie do większego obszaru.

Wsparcie na zalesianie ma za zadanie wspierać zwiększanie obszarów leśnych (czyli w praktyce wspierać Krajowy Program Wspierania Lesistości Kraju). Nie można też nie doceniać walorów środowiskowych i klimatycznych nowopowstających lasów. Zwiększanie powierzchni leśnej wpisuje się też doskonale w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Warunkiem uzyskania pomocy jest posiadanie numeru identyfikacyjnego oraz zobowiązanie się do zalesienia według planu opracowanego przez Lasy Państwowe.

zuza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdź, że nie jesteś botem wypełniając pole *